Co to jest lina dynamiczna? Jaką linę dynamiczną wybrać do wspinaczki?
Gdy zaczynasz przygodę ze wspinaczką, może zaskoczyć Cię duży wybór lin do tego typu aktywności. Poszczególne wyposażenie różni się nie tylko wytrzymałością czy budową, ale często także sposobem użytkowania. Na jaki rodzaj liny postawić? Czym charakteryzują się poszczególne modele? Które liny dynamiczne do wspinaczki będą najlepsze? Przygotowaliśmy kilka praktycznych podpowiedzi.
Lina dynamiczna – co to jest?
Jeśli szukasz liny, która zabezpieczy Cię w przypadku odpadnięcia od ściany, będziesz potrzebować modelu dynamicznego. Są to liny zaprojektowane w taki sposób, aby Twoje ciało i poszczególne elementy uprzęży nie absorbowały wstrząsu spowodowanego upadkiem. Rozciągają się, niwelując tym samym ryzyko powstania urazów lub zerwania zabezpieczeń. Lina dynamiczna może występować w trzech typach: pojedynczym, podwójnym oraz bliźniaczym.
Liny dynamiczne do wspinaczki – czym różnią się poszczególne typy?
W większości przypadków wystarczy lina dynamiczna pojedyncza. Ten typ ma średnicę od 9,2 do 10,5 mm i jest idealny do wspinaczki sportowej, górskiej i tras na sztucznych ściankach. Charakteryzuje go łatwe użytkowanie oraz wszechstronność. Modele podwójne, zwane też połówkowymi, są cieńsze – mają zwykle między 8 a 9 mm średnicy. Wykorzystuje się je przede wszystkim w przypadku alpinizmu lub wspinaczki lodowej. Gwarantują wyższy poziom bezpieczeństwa w obszarach, w których nie brakuje spadających kamieni lub ostrych krawędzi. Zapewniają także lepszą amortyzację w sytuacji upadku. Liny bliźniacze są najcieńsze – ich średnica to od 7 do 8 mm. Stosuje się je do wspinaczki lodowej. Od modeli podwójnych różnią się przede wszystkim niższą wagą i sposobem zapięcia.
Lina dynamiczna – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Wybierając liny dynamiczne do wspinania, trzeba sprawdzić kilka kluczowych parametrów. Jednym z najważniejszych jest liczba rwań, która mówi o wytrzymałości danego akcesorium. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na: długość liny, średnicę, wagę (im większa średnica, tym lina jest cięższa), przesuwanie się oplotu względem rdzenia, wydłużenie dynamiczne i statyczne, a także węzłowatość (giętkość liny). Zamawiając linę dynamiczną, koniecznie sprawdź również, czy posiada atest UIAA. Zapewnia on, że dany model odpowiada wszystkim wymaganym normom bezpieczeństwa.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog